Kişiye Özel Tasarımlar

Gümüş Takı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş Takı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zarif ve estetik görünümleriyle dikkat çeken gümüş aksesuarlar, herkesin zevkine hitap edecek çeşitliliğe sahiptir. Fakat bu ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Gümüş takı seçerken bilinmesi gerekenler arasında; saflık, kalite, ağırlık gibi etkenler yer alıyor. İçeriğimizde, bu detayların tamamına yer verdik!

Saflık ve Damga

“Gümüş takı nasıl seçilir?” sorusuna yanıt verirken, öncelikle saflık ve damga detaylarına değinmeliyiz. İşlenmemiş, ham halde olan gümüşün saflık değeri, 1000 ayardır. İşlenmiş bir parçanın saflık değerinde ise; 950, 925, 800, 750 gibi oranlar görebilirsiniz. Ayarların değişkenlik göstermesinin sebebi, tasarımda farklı metallerin karışımından yararlanılmasıdır.

Ürünlerin içinde yer alan damgada, saflık değerinin kaç olduğu yazmaktadır. Genellikle 95.0, 92.5 gibi değerler görebilirsiniz. Bu, basit tabirle ürünün yüzde kaç gümüş barındırdığını gösterir.

Kalite ve İşçilik

“Gümüş takı alırken nelere dikkat edilmeli?” diye baktığımızda, kalite ve işçiliğe de değinmeliyiz. Ham halinin yumuşak olması sebebiyle gümüş, diğer metallerle karıştırılmadan işlenemez. Ancak karıştırılan metal oranı arttıkça, parçanın kalitesi düşer. Eğer kaliteli bir ürün arıyorsanız, saflık değerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Safa yakın miktarda gümüş kullanılan bir takının işçiliği oldukça külfetlidir. Modern tasarımlar kazandırılması, estetik görünümler verilmesi, ancak profesyonel dokunuşlarla mümkündür. Şayet sadece gümüş kaplama bir takı alacaksanız, tasarımlarının çok daha çeşitli olduğunu görebilirsiniz. En değerli ürünlerin; safa yakın ve özel tasarlanmış aksesuarlar olduğunu söyleyebiliriz. 

Tasarım ve Stil

Takı çeşitliliği son derece arttığı için, her zevke hitap eden stilleri bulmak kolaydır. Üstelik, kişiye özel dokunuşlar da yapılabilmektedir. Ot Crafts’ta ürünlerinizin stillerini; tarihler, yazılar, fotoğraflar, parmak izleri hatta yıldız haritalarıyla bile belirleyebilirsiniz. 

Alerji Dostu

Gümüş takı alırken ipuçları vermeye, alerjen özelliğiyle devam edebiliriz. Aldığınız aksesuarın saflık değeri düştükçe; alüminyum, nikel gibi alerjen içeren metallerle karıştırılmış olma ihtimali artar. Alerjen metal içeren bir takı taktığınızda, aşağıdaki belirtileri vücudunuzda görebilirsiniz:

  • Yanma
  • Kaşınma
  • Kızarma
  • Su toplama
  • Kanama
  • Kabuk bağlama

Yüksek ayar, gümüşün sadece bakırla karıştırılmış olduğunu gösterir. Haliyle alerji yapma riski oldukça düşüktür. 

Taşlar ve Süslemeler

Taşlar ve süslemeler “Gümüş takı alırken nelere önem verilmelidir?” sorusunun cevaplarından biridir. Orijinal süslemeler ve zarif taşlarla bezeli gümüş takılar, son zamanların en trend ürünleridir. Aynı zamanda minimalist tasarımlar da modern görünümler kazanmanızı sağlar. 

Ağırlık ve Boyut

Ağırlık ve boyut, aksesuarların fiyatını belirleyen önemli etkenlerdir. Küçük boyutlu takıların ağırlığı az olacağından, makul ücretlerle satın alabilirsiniz. Ayrıca gümüşün estetiği ve zarafetini göstermesi için nispeten küçük boyutlu tasarımlar ortaya çıkarılır. 

Satıcı Güvenilirliği

Değerli madenlerden yapılan takılara sahip olmak istiyorsanız, satıcıyı doğru seçmelisiniz. Güvenilir olmayan işletmeler, imitasyon parçalar satabilir. Bu nedenle mutlaka markanın Ticaret Odası kaydı olup olmadığına bakmalısınız. Müşteri yorumları, ödeme seçenekleri ve iade garantisi sunması da markaların güvenilirliğini gösteren etkenler arasındadır. 

Fiyat Karşılaştırılması

“Uygun fiyatlı gümüş takı nasıl seçilir?” sorusuna yanıt arayanlar için de önemli ipuçları vereceğiz. Bu parçalar kimi zaman benzer işçiliğe sahip olsa da fiyat farkı görülür. Fiyat farkının birkaç sebebi vardır:

  • Saflık değeri (ayar) 
  • Ağırlık 
  • İşçilik 
  • Süslemede kullanılan ürün farkı

Yüksek ayarlı, değerli taşlarla tasarlanmış ve işçilik değeri olan gümüş takılarda, fiyat farkı olması doğaldır. Daha makul seçenekler arıyorsanız, ağırlığı düşük olan tasarımları tercih edebilirsiniz.

Garanti ve İade Politikası

Firmanın, ürünü size sağlam getireceğini garanti etmesi gerekir. Bu bağlamda “Garanti ve İade Politikası” olmayan bir markadan gümüş ürünler almamalısınız.

Kişiye özel tasarımlar haricinde, müşteri tarafından zarar verilmemiş ve kullanılmamış her ürün, iade kapsamına girmektedir. Kişiye özel tasarlanan ürünler ise sizden başkasına satılamayacağından, iadesi ve değişimi mümkün değildir.

Bu faktörler doğrultusunda işletmelerin garanti seçeneklerini değerlendirebilir, güvenilir adresleri kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir